Занимливости

Бразилски уметник за шминка се инспирира од Дизни цртаните филмови
Занимливости

Бразилски уметник за шминка се инспирира од Дизни цртаните филмови

Не може да се негира дека магијата на цртаните филмови на Дизни сè уште е присутна на целата планета.

Талентирана Бразилка со молив ги „оживува“ портретите на познатите личности
Занимливости

Талентирана Бразилка со молив ги „оживува“ портретите на познатите личности

Погледнете сами како изгледа кога фотографии од познати личности оживуваат благодарение на потезите на обичен молив.

Нова колекција Барби кукли со протеза, без коса и со витилиго
Занимливости

Нова колекција Барби кукли со протеза, без коса и со витилиго

Компанијата Mattel, која ги произведува Барби куклите повеќе од 60 години, објави нова линија кукли, во која ќе има Барби без коса, со протеза, а исто така и со знаци на витилиго болест.

Креативна мајка од Јапонија пржените јајца ги претвора во неверојатно слатки јадења
Занимливости

Креативна мајка од Јапонија пржените јајца ги претвора во неверојатно слатки јадења

Иако работи со различни состојки, Етони е особено талентирана за претворање на пржените јајца во сите видови слатки карактери. Од Вини Пу до Пикачу, Етони може да направи каков било лик со пржени јајца.

Инстаграм започна да ги крие објавите каде детектира употреба на Фотошоп
Занимливости

Инстаграм започна да ги крие објавите каде детектира употреба на Фотошоп

Програмерите на социјалните мрежи започнаа борба против „лажните информации“.

Нетфликс лансираше свој сладолед
Занимливости

Нетфликс лансираше свој сладолед

Стриминг платформата Нетфликс одлучи не само да емитува филмови и ТВ-емисии, туку и да започне со производство на свој сладолед.

Наскоро нè очекува редок небесен феномен за „Ноќта на вештерките“
Занимливости

Наскоро нè очекува редок небесен феномен за „Ноќта на вештерките“

На „Ноќта на вештерките“, на 31 октомври, небото ќе биде осветлено од Сина месечина кој е редок природен феномен што може да се види на секои две до три години.

Шест најскапи и најневеројатни производи во светот
Занимливости

Шест најскапи и најневеројатни производи во светот

Сите овие се достапни производи што секој од нас може да си ги дозволи. Но, во светот на богатите се достапни верзии на истите производи кои чинат вртоглави суми.