Култура

Најекстремните трансформации на актерите за улоги во филм
Филм и ТВ

Најекстремните трансформации на актерите за улоги во филм

Работата на актерот зад сцената може да биде полна со неочекувани изненадувања. И покрај тоа што многу визуелни ефекти можат да се додадат со компјутерска графика, ништо не заменува вистински, автентичен изглед.

Пристигнува игран филм „Том и Џери“ со нови авантури во Њујорк
Филм и ТВ

Пристигнува игран филм „Том и Џери“ со нови авантури во Њујорк

Со текот на годините станаа неизоставен дел од анимацијата, а авторите Вилијам Хан и Џозеф Барбера се добитници на дури 7 Оскари за повеќе „Том и Џери“ краткометражни филмови.

Копаоник се спрема за отворање на скијачката сезона со првиот снег и температури под нулата
Патувања

Копаоник се спрема за отворање на скијачката сезона со првиот снег и температури под нулата

Темепературите под нулата го охрабри скијачкиот ценат да започне со вештачко заснежување со што би се создале услови за отворање на скијачката сезона.

Најавени римејк филмови кои се очекува да бидат подобри од оригиналот
Филм и ТВ

Најавени римејк филмови кои се очекува да бидат подобри од оригиналот

Можеби тоа е поради недостаток на идеи или можеби тие се едноставно носталгични и сакаат да ги вратат старите оригинали во живот.

Филмски премиери што со нетрпение ги очекуваме во 2021 година
Филм и ТВ

Филмски премиери што со нетрпение ги очекуваме во 2021 година

Добрата вест е дека не само што кинематографијата ќе нé изненади со тотално нови филмови, туку и со продолженија на франшизите во кои веќе сме вљубени.

7-те најбарани јадења на најславните ресторани со Мишелин ѕвезди
Патувања

7-те најбарани јадења на најславните ресторани со Мишелин ѕвезди

Постојат ресторани каде што луѓето се подготвени да чекаат со недели за резервација и да патуваат стотици километри за да стигнат таму.

Учесничките на Мис Мексико 2020 се натпреваруваат во стилизирани народни носии
Настани

Учесничките на Мис Мексико 2020 се натпреваруваат во стилизирани народни носии

Во конкуренција учествуваат вкупно 32 девојки, од кои гласачите бираат 6 за следниот круг, реагирајќи на нивните фотографии на социјалните мрежи.

Најдобрите 20 хорор класици совршени за Ноќта на вештерките
Филм и ТВ

Најдобрите 20 хорор класици совршени за Ноќта на вештерките

Иако кај нас не се прославува Halloween или Ноќта на вештерките, сепак на 31ви октомври можете да доловите дел од духот (во буквална смисла на зборот) на оваа `страшна` ноќ преку нашата листа на препораки од 20 класични хорор филмови.