Бик Хороскоп

Месечен хороскоп за Бик

Декември 2020

И покрај тоа што би сакале да ја следите вашата страст и да го живеете животот со полна брзина, некои врски не се толку лесни за срцето како што мислите дека треба. Нешто се чувствува однадвор и првите неколку недели од ноември може да донесат конфликти и чудни зборови на патот. Побарајте јасност и видете дека недоразбирањата се коренот на проблемите. Умот и срцето мора да бидат отворени за интеракција за да се избегне напнатост.

Купете нешто ново и размислете за начинот на кој се чувствувате за тоа што ќе изберете да го носите секој ден. Првиот дел од месецот бара повеќе боја, убавина и грижа за себе. Како што Венера преоѓа во Шкорпија, може да започнат нови љубовни приказни, а можни се и сензуални средби во животот на самохрани претставници на Бик. Чувајте ги вашите намери јасни од самиот почеток.

Годишен хороскоп за Бик

2020 година

Здравје

Стресот е најголемиот непријател на здравјето во 2020 година, бидејќи промените се случуваат и ја зафаќаат вашата дневна рутина. Држењето за здравите патеки веројатно нема да биде можно, но треба да се потрудите да се ослободите од нездрава храна, недостаток на сон и избрзани решенија на кое било здравствено прашање за кое е потребно време за регенерација и заздравување. Прво бидете нежни со вашето тело, а подоцна справувајте се со целата ментална, професионална и емоционална содржина. За да го ослободите спазмот, медитирајте, опуштете се, истегнувајте се и дозволете им на вашите мускули да се чувствуваат природно и слободно.

Љубов

Емоционалниот контакт е исклучително важен во текот на оваа година и нема смисла да се спротивстави на почетната енергија на еволуцијата и личниот раст преку интензивни љубовни приказни што вообичаено би ги избегнале. Може да се направат некои чудни избори, особено од оние кои се во долготрајни врски што ги прават да се чувствуваат како заглавени во рутина без излез. Запомнете дека состојбата на слобода и личен простор доаѓа одвнатре и се враќате во сржта на личната моќ каде вие ​​одлучувате дали сте за да останете верни на минатите избори или ќе продолжите понатаму.

Почетокот на март и крајот на август ви сервираат предизвици на емотивните обврски на вашата чинија и можат да ве исфрлат од рамнотежа и направат ранливи и да изберете кариера наместо семејство. Одредени идеали ќе бидат доведени во прашање со почетокот на летото, и многумина ќе се покажат како водечка светлина што треба да ја извлечете низ кризата на разделување или периоди на осаменост, штитејќи ве од непотребни лузни. Нурнете во есен со крената глава, смело да се соочите со какви било емоции што ќе излезат на површина.

Работа и финансии

Крајот на април носи неверојатни шанси да го смените вашиот целосен имиџ и курс во кариерата и може да доведе до ризични инвестиции што треба да се проценат од безбедна точка. Колку и да сте претпазливи, ова ќе биде година за ослободување, растурање, избор на хонорарни активности наместо стабилна работа од 9 до 5. Продолжете да размислувате надвор од кутијата, подготвени да се ослободите од прашања што ве зафатија од вашата сопствена свесна и подобра проценка. Со вашите приоритети на место и во согласност со вашите емоции и лични вредности, наградите ќе дојдат побрзо.

Карактеристики за Бик

Практичен и заснован, Бик (латински Taurus) е знак што собира плодови на трудот. Тие чувствуваат потреба секогаш да бидат опкружени со љубов и убавина, свртени кон материјалниот свет, хедонизмот и физичките задоволства. Луѓето родени со своето сонце во Бик се сензуални и тактилни, сметајќи дека допирот и вкусот се најважни од сите сетила. Стабилен и конзервативен, ова е еден од најсигурните знаци на зодијакот, подготвен да издржи и да се држи до нивниот избор сè додека не стигнат до точката на лично задоволство.

Бикот е знак на Земјата, исто како Девица и Јарец и има способност да ги гледа работите од заземјена и реална перспектива. Тие сметаат дека е лесно да заработат пари и да останат на ист проект со години, или додека не завршат. Она што често го гледаме како тврдоглавост, може да се толкува како посветеност, а нивната способност да ги извршуваат задачите е ненормална. Ова ги прави одлични работници, одлични долгорочни пријатели и партнери, секогаш да бидат таму за луѓе што ги сакаат. Земјината нота ги прави понекогаш претерано конзервативни или материјалисти, со поглед на светот заснован врз нивната љубов кон парите и богатството.

Владетел на Бикот е Венера, планетата на љубовта, привлечноста, убавината, задоволството, креативноста и благодарноста. Оваа нежна природа ќе го направи Бикот одличен готвач, градинар, љубовник и уметник. Тие се лојални и не сакаат ненадејни промени или критикување, да бидат зависни од другите луѓе и емоциите за кои се чини дека не се во можност да ги покажат. Сепак, без оглед на нивниот потенцијален емотивен предизвик, овие лица имаат можност да донесат практичен глас на разумот во секоја хаотична и нездрава ситуација.

Да се биде некој што го изневерил својот најдобар пријател (божица Хера), Бикот е несреќно битие кое треба да скита по земјата за да најде слобода. Како нешто секогаш да ги бутка зад грб, потсетувајќи ги на среќата што некогаш била, заглавувајќи и туркајќи напред, тие се затвораат во своите светови, осамени и одделени од нивното јадро. За да пронајде љубов, Бикот мора да патува низ светот, да менува перспектива или да направи промена во целиот нивни систем на верување и нивниот систем на вредности.

  • Елемент: Земја
  • Квалитет: Фиксиран
  • Боја: зелена, розова
  • Ден: петок, понеделник
  • Владетел: Венера
  • Најголема вкупна компатибилност: Шкорпија, Рак
  • Среќни броеви: 2, 6, 9, 12, 24

Јаки страни

Сигурен, трпелив, практичен, посветен, одговорен, стабилен

Слабости

тврдоглав, посесивен, бескомпромисен

Бикот сака

Градинарство, готвење, музика, романса, висококвалитетна облека, работа со раце

На Бикот не му се допаѓа

Ненадејни промени, компликации, несигурност од кој било вид