Овен Хороскоп

Годишен хороскоп за Овен

2021 година

Здравје

Имунитетот ќе ви биде слаб до крајот на пролетта, затоа не е лошо да го зголемите внесот на витамини и да обрнете внимание на вашата дневна рутина. Создадете здрави навики наутро, спијте доволно и обидете се да се држите до распоред на оброци што ќе бидат лесни за вашиот стомак. Иако можете да метаболизирате скоро сè, нема потреба да чекорите по работ и да создавате непотребни проблеми. Останете во движење и држете се до временската рамка што ќе му помогне на вашето тело да знае што може да очекува без многу стрес или притисок.

Љубов

Ова е време кога пријателствата ќе се зацврстуваат, и многу добри работи може да излезат од тоа. Нови љубовни приказни може да се најдат токму во вашиот социјален круг или преку Интернет, преку социјалните мрежи и модерните технологии. Испробајте нешто ново, експериментирајте, само бидете сигурни дека ги држите нозете цврсто на земја и дека вашето тело е под контрола, колку и да има интензивни емоционални контакти. Идеализацијата може да ви го помати умот доколку не бидете внимателни и добро втемелени.

Иако многу луѓе би сакале да ви бидат блиски, сепак нема да имате толкава поддршка од нив кога времињата ќе станат груби. Не сфаќајте го ова лично, бидејќи секој има свои битки, со сите процеси што се длабоки и екстремно оптоварувачки за срцето, започнати среде светската пандемија и сè што донесе на вашиот пат. Бидете трпеливи, толерантни и тактични, но исто така бидете сигурни дека ќе им дадете доволно растојание на оние кои се оддалечија од вас во време кога ви биле потребни.

Работа и финансии

Бидејќи пролетта ги носи своите неверојатни потенцијали, заедно со сите тешкотии што сè уште лебдат насекаде околу вас и интензивните спротивставени енергии на другите луѓе, вие ќе бидете подготвени и инспирирани да започнете нешто ново. Паметно е да се избере тимска работа на начин што на секого ќе му даде доволно лична слобода. Сите оние мрежни и хонорарни можности изгледаат многу подобро оваа година отколку што изгледаа во претходната. Сепак, треба да се држите до рутината, распоредот и да поставите рокови. Треба да останете организирани ако времето е хаотично, особено ако луѓето со кои работите не се справуваат добро со временските рокови или не го почитуваат вашето лично време. Напредокот ќе дојде во големи бранови, понекогаш необични, низ неочекувани ситуации, кога ќе почнете да размислувате надвор од рамката и да постапувате соодветно.

Карактеристики за Овен

Како прв знак во зодијакот, присуството на Овен (латински Aries) секогаш означува почеток на нешто енергично и турбулентно. Тие постојано бараат динамика, брзина и конкуренција, секогаш се први во сè - од работа до социјални собири. Благодарение на својата владејачка планета Марс и фактот што му припаѓа на елементот Оган (исто како Лав и Стрелец), Овенот е еден од најактивните хороскопски знаци. Во нивна природа е да преземат акција, понекогаш пред тие добро да размислат за тоа.

Сонцето во толку високо достоинство им дава одлични организациски вештини, така што ретко ќе сретнете Овен кој не е способен да заврши неколку работи одеднаш. Нивните предизвици се покажуваат кога ќе станат нетрпеливи, агресивни и вознемирени, покажувајќи го на другите луѓе. Силните личности родени под овој знак имаат задача да се борат за своите цели, прифаќајќи тимска работа преку оваа инкарнација.

Водејќи се од приказната за златното руно, Овенот е подготвен да биде херој на денот, да лета и да носи многу  немоќни луѓе на грб. Секој Овен има задача да ја сподели својата позиција, моќ или физичка сила со други луѓе доброволно, или енергијата ќе биде запрена во нејзиниот природен проток, стравот ќе ја преземе, а процесот на давање и примање ќе држи баланс на нула.

  • Елемент: Оган
  • Квалитет: кардинал
  • Боја: црвена
  • Ден: вторник
  • Владетел: Марс
  • Најголема општа компатибилност: Вага, Лав
  • Среќни броеви: 1, 8, 17

Јаки страни

Храбар, одлучен, самоуверен, ентузијаст, оптимист, искрен, страствен

Слабости

Нетрпелив, расположен, краткотраен, импулсивен, агресивен

Овенот сака

Удобна облека, преземање на лидерски улоги, физички предизвици, индивидуални спортови

На Овенот не му се допаѓа

Неактивност, доцнење, работа што не бара талент

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: Мртовец

Цагери

Следен цагер

Цагери Сабота / Недела - 07:07 - Те лаже