Култура

Том Харди го игра следниот Џејмс Бонд во 2021 година!
Филм и ТВ

Том Харди го игра следниот Џејмс Бонд во 2021 година!

Харди е еден од бројните актери за кои претходно се шпекулираше дека ќе го играат следниот Бонд, вклучувајќи ги и Том Хидлстон, Идрис Елба и Ричард Меден.

Дивите животни се ваши домаќини во „најинстаграмскиот“ хотел на светот
Патувања

Дивите животни се ваши домаќини во „најинстаграмскиот“ хотел на светот

Луксузниот Port Lympne Hotel and Reserve е лоциран во Хајт, Кент, Велика Британија, и може да се пофали со висока категоризација од 4 sвезди.

Ги имаме првите сцени од новиот филм за Џејмс Бонд со Даниел Крејг за последен пат
Филм и ТВ

Ги имаме првите сцени од новиот филм за Џејмс Бонд со Даниел Крејг за последен пат

„Universal Pictures“ објави трејлер од новиот филм со наслов “Нема време за умирање” (No time to die) за најпознатиот таен агент на светот Џејмс Бонд.

Ноќниот живот во Амстердам прилагоден на „новата нормалност“ со коронавирусот
Патувања

Ноќниот живот во Амстердам прилагоден на „новата нормалност“ со коронавирусот

Од 21-ви мај по изменети протоколи започна со работа еден од најпознатите угостителски објекти во Амстердам, веганскиот ресторан Mediamatic Eten лоциран во стаклена градина со поглед кон амстердамските канали.

Пристигна долгочекуваниот трејлер за новиот „Бетмен“ со Роберт Патинсон како мрачниот суперхерој
Филм и ТВ

Пристигна долгочекуваниот трејлер за новиот „Бетмен“ со Роберт Патинсон како мрачниот суперхерој

Првиот трејлер за новиот филм е објавен денес, кој едноставно е насловен „Бетмен“, а судејќи според тоа, се чини дека реализацијата ќе биде точно она што луѓето го очекуваат - темна, готска, стилизирана детективска приказна.

Германско кафуле одржува физичка дистанца со креативни шеширчиња за гостите
Патувања

Германско кафуле одржува физичка дистанца со креативни шеширчиња за гостите

Овие шешири се идеално решение, бидејќи не само што ја исполнуваат целта, туку и ги забавуваат луѓето.

Најпријателската кујна на светот 15 години подоцна
Филм и ТВ

Најпријателската кујна на светот 15 години подоцна

Еден уметник одлучил да создаде минијатурна верзија на оваа кујна, користејќи исклучиво рециклирана хартија и акрилни бои. Работата што тој ја заврши е неверојатна.

Прирачник за туристи: Невообичаени културни традиции и манири во државите низ светот
Патувања

Прирачник за туристи: Невообичаени културни традиции и манири во државите низ светот

Иако многу луѓе во туристичките области имаат разбирање и одреден степен на прифаќање на луѓе кои не ги знаат правилата, сепак, добра е идејата да ги знаете и следите основните принципи на секоја култура.