Рај среде џунгла: Најубавите хотели лоцирани во густи шуми

Вторник, 13 Октомври 2020 10:00

Ви откриваме пет хотели за оние кои сакаат да бидат сами со природата.

Доколку сте уморни од градската врева и сакате да се одморите опкружени со недопрена природа, ние имаме совршен избор хотели за вас. Тука можете да бидете сами, да уживате во егзотичната природа, да запознавате ретки видови животни, но и да се препуштите на луксузот што хотелите од нашата листа му го даваат на секој гостин.

Сега е вистинско време да размислите за вашата следна дестинација.

Heritance Kandalama Resort, Sri Lanka

Heritance Kandalama Resort, Sri Lanka

И покрај тоа што хотели може да се најдат во скоро секој систем за резервации, езерото Кандалама не е вклучено во ниту еден туристички водич за Шри Ланка.

Heritance Kandalama Resort, Sri Lanka

На брегот нема ресторани или удобни плажи, така што оние кои сакаат вистински недопрена дивина ќе го ценат ова место. Сместен далеку од езерото и хотелите се наоѓа храмот во пештерата Дамбула - дури и ако не се сметате себеси за љубител на археологијата, дефинитивно вреди да се посети.

Heritance Kandalama Resort, Sri Lanka

Комплексот на храмовите се состои од пет пештери ископани уште во првиот век п.н.е. Во секоја од нив можете да најдете статуа на Буда и антички слики. Самиот хотел Heritance Kandalama е изграден во 90-тите години според дизајнот на Џефри Бав (познат архитект од Шри Ланка). Сместен е на карпи, така што прекрасниот поглед од прозорецот е дефинитивно загарантиран!

Heritance Hotel Sri Lanka

Como Shambhala Estate Resort, Bali, Indonesia

 Hurlingham Travel COMO Shambhala Estate, Bali, Ubud, Indonesia

Во тивок дел на Убуд се наоѓа хотелот Como Shambhala Estate, на врвот на листата на најубави хотели на Бали. Се верува дека тука може да се постигне рамнотежа помеѓу осаменоста со цел да се врати психолошкото здравје и убавината, за што хотелот има неколку нутриционисти, разни програми за јога и ајурведски спа сесии.

 Hurlingham Travel COMO Shambhala Estate, Bali, Ubud, Indonesia

Во хотелот има неколку програми за детоксикација кои ќе им се допаднат на оние кои посакуваат да ја намалат својата телесна тежина. Диетата базирана на смуди и мешавини од овошје помага во подобрување на тенот и да се изгубат вишокот килограми.

 Hurlingham Travel COMO Shambhala Estate, Bali, Ubud, Indonesia

The Datai Langkawi Resort, Malaysia

the datai langkawi malaysia

Во 1993 година, австралискиот архитект Кери Хил ги изненади сите со својата желба да изгради хотел во Малезија, далеку од плажите и сместен на шумски гребен, со цел да се постигне идеален панорамски поглед на океанот. И успеа во намерата!

the datai langkawi malaysia

За време на изградбата на хотелот, користени се само локални материјали - соодветно на трендот за заштита на животната средина.

the datai langkawi malaysia

Плажата најблиску до хотелот се наоѓа на брегот на Андаманското Море и е една од десетте најубави плажи во светот според National Geographic.

the datai langkawi malaysia

Amandari - Luxury Hotel & Resort, Bali, Indonesia

 Aman Resorts Amandari - Luxury Hotel & Resort in Bali, Indonesia

Уште еден хотел во Убуд на листата, дизајниран како типично локално село, ќе им се допадне на оние што сакаат да научат нешто повеќе за традициите на егзотичните земји.

 Aman Resorts Amandari - Luxury Hotel & Resort in Bali, Indonesia

Во центарот на архитектонскиот состав е езерце со големи лотос цветови, на чии брегови можете да медитирате.

 Aman Resorts Amandari - Luxury Hotel & Resort in Bali, Indonesia

Околу хотелот има одлично подготвени планинарски патеки.

 Aman Resorts Amandari - Luxury Hotel & Resort in Bali, Indonesia

Four Seasons Resort Chiang Mai - Deluxe Mae Rim, Thailand

 Kiwi Collection Four Seasons Resort Chiang Mai, Chiang Mai, Thailand

Зен рај е друго име за овој хотел со поглед на планини и оризови полиња.

 Kiwi Collection Four Seasons Resort Chiang Mai, Chiang Mai, Thailand

Негови главни предности се приватните базени пред секоја вила и уникатниот антички дизајн. Хотелот има свој систем на техники за убавина развиени исклучиво на природни есенцијални масла, ретки растителни екстракти и природни зачини.

 Kiwi Collection Four Seasons Resort Chiang Mai, Chiang Mai, Thailand