Најмагичното патување со панорамски воз низ швајцарските Алпи

Понеделник, 19 Октомври 2020 09:00

Не мора да одите на скапо крстарење на Антарктикот или да ја посетите Алјаска поради најубавата зимска бајка. Швајцарскиот Глечер Експрес (Glacier Express) нуди невидено искуство во секое годишно време. Црвениот воз ќе ве однесе на волшебно возење во кое било време од годината, а во зима, кога пејзажите се прекрасни и покриени со снег, возењето изгледа волшебно. Glacier Express (познат и како “најубавиот воз во светот”) е исто така најбавниот воз, а едно возење трае дури 8 часа, движејќи се со брзина од 36 километри на час.

Glacier ExpressGlacier ExpressЛуксузот започнува уште пред да влезете во возот.

Железница со четири ленти од Цермат до Сент Мориц ве води низ зачудувачките швајцарски Алпи, преку 291 мост, преку 91 тунел и се искачува на врвот на преминот Оберал на 2.033 метри, минувајќи низ три кантони: Valais, Uri и Graubunden, со должина од 275 километри.

Glacier ExpressGlacier ExpressГлечер Експрес (Glacier Express)

Луксузот започнува уште пред да влезете во возот. Glacier Express им оддава почит на своите гости, гледајќи ги швајцарските чуда низ панорамските прозорци додека уживаат во три оброци и слушаат интересни приказни на слушалките за местата низ кои поминуваат. Едноставно магично на најексклузивната туристичка авантура во Швајцарија.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Glacier Express 🇨🇭 (@glacierexpress.ch) on

Погледнете го Glacier Express на дело: