Локално

Од утре започнува Предновогодишен саем на книга во „Скопје сити мол“
Локално

Од утре започнува Предновогодишен саем на книга во „Скопје сити мол“

Скопје Сити Мол и Македонската Асоцијација на Издавачи - Скопје, Ве покануваат на „ВРЕМЕ Е ЗА КНИГОМАГИЈА“ кој ќе се одржува од вторник до недела (1 – 6 декември), на приземје секој ден од 10 до 22 часот.

На 13 годишнината од смртта Тоше Проески добива достојно вечно почивалиште
Локално

На 13 годишнината од смртта Тоше Проески добива достојно вечно почивалиште

Поминаа долги 13 години откако Македонија го загуби својот музички ангел. Овој датум засекогаш ќе остане завиен во црно за сите кои го познаваа.

Започна со работа ЈП „Лајка“ – стационар за бездомни кучиња
Локално

Започна со работа ЈП „Лајка“ – стационар за бездомни кучиња

Град Скопје добива ново Јавно претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни кои скитаат низ метрополата.

Првото кафуле на знаковен јазик во центарот на Скопје прослави 1 година постоење
Локално

Првото кафуле на знаковен јазик во центарот на Скопје прослави 1 година постоење

„О2 MR Coffee Bar“ е првото „знаковно“ кафуле во главниот град, каде кафињата и пијалаците се служат на толковен јазик, следејќи ги инструкциите во дигиталното мени.

Погледнете како животните во скопската зоолошка ја пречекаа есента
Локално

Погледнете како животните во скопската зоолошка ја пречекаа есента

Игор Паневски и неговите фотографии се погрижија да ни ја доближат оваа идилична атмосфера на првиот есенски ден во Скопска Зоо.

Филмовите се враќаат во Cineplexx од 24. септември
Локално

Филмовите се враќаат во Cineplexx од 24. септември

По скоро шест месеци, најголемата кино-поставка ќе започне со работа, во согласност со општите безбедносни мерки.

Филипче: Излекувано уште едно дете од малигна болест на Клиниката за детски болести
Локално

Филипче: Излекувано уште едно дете од малигна болест на Клиниката за детски болести

Септември е месец посветен на малите пациенти кои ја водат најтешката битка за животот, а за свој непријател го имаат ракот.

Почна 23-то издание на Скопје филм фестивал од 9 до 16 септември на отворено во Кинотека
Локално

Почна 23-то издание на Скопје филм фестивал од 9 до 16 септември на отворено во Кинотека

На 9 септември, почетокот на годинешното 23-то издание на Скопје филм фестивал свечено го означи проекцијата на австралиско-британскот филм „Вистинската историја на Бандата Кели“.