Талентирана Бразилка со молив ги „оживува“ портретите на познатите личности

Понеделник, 12 Октомври 2020 10:00

Често сме сведоци на импресивни реплики на фотографии или портрети на познати личности од светот на славните кои изгледаат навистина импресивно. Сепак, има малку што се прават со обичен молив. Се смета дека тој, обичниот молив, е неблагодарно средство за работа и не може верно да ја прикаже реалноста. Проблем претставуваат разни карактеристики на лицето, бори, длабочина на видот.

Студио

Често може да се слушне дека цртежите со моливи, колку и да се добри, никогаш не можат целосно да ја рефлектираат реалноста. Бразилката Sheila R. Giovanni од Bebedouro, São Paulo е доказ дека можат. Нејзината вештина се рефлектира во многу прецизни и вешти портрет цртежи на познати личности, каде дури и највештото око не може да ја разликува нејзината работа од оригиналната фотографија. Покрај исклучителниот талент и огромна посветеност на работата, тоа што најмногу ја инспирира е човековата природа со сета своја совршеност и маани.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sheila R Giovanni (@sheilargiovanni_artes) on

Користејќи само дрвен молив и боички во своето создавање, им покажа на сите кои се сомневаат во овој начин на цртање, дека грешат. Ваквите детални, убедливи и импресивни дела и донесоа на оваа млада уметница над 250.000 следбеници на Инстаграм. Погледнете сами како изгледа кога фотографии од познати личности оживуваат благодарение на потезите на обичен молив.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sheila R Giovanni (@sheilargiovanni_artes) on

Ian McKellen

LeBron James

Joaquin Phoenix

Jason Momoa

Stan Lee

Chris Hemsworth

Rihanna

Chris Pratt

Robert Downey Jr

The Rock

Morgan Freeman

Chadwick Boseman

Conor Mcgregor

Samuel L Jackson

Will Smith

Michael B. Jordan

Mother Teresa

Tom Holland

Gal Gadot

Jason Momoa

Jon Snow

Brie Larson

Patrick Stewart

Terry Crews

Emma Watson

Scarlett Johansson

Ariana Grande

Robert Downey Jr.

Emilia Clarke

Katheryn Winnick

Gal Gadot

Chris Evans

Selena Gomez

Henry Cavill

Stephen Amell

Ayrton Senna

Lily Collins

Chris Hemsworth

Emilia Clarke

David Beckham

Amber Heard

Hugh Jackman