Видеа на Дизни принцези како модерни девојки од 21-от век станаа вирални на ТикТок

Сабота, 12 Септември 2020 22:15

Доколку сте корисник на „Тик Ток“ апликацијата, голема е веројатноста да сте запознаени со профилот на 29 годишната дигитална уметница Yudelmis “Yudie” San Emeterio. Таа е во завршна фаза на нејзиното школување во уметничко училиште, каде ги стекнува поголемиот број уметнички вештини.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Yudelmis San Emeterio (@vanotyarts) on

Како илустратор, но и голем љубител на класичните бајки од Дизни, Yudie започна серија илустрации во кои ги прикажува познатите принцези како млади девојки од 21-от век, обидувајќи се да ја задржи автентичноста на оригиналните карактери на принцезите, и се труди сликовито да претстави каков живот би имале тие кога би живееле во денешно време. Речиси направи нови од класичните хероини на Дизни, чувајќи ја секоја со својата препознатливост и додавајќи нешто ново на неа, и го воодушеви светот со своите цртежи кои имаат милионски прегледи. 

Секој пат кога влегуваме во чудесниот свет на Дизни, зачудени сме од тоа како имагинацијата и креативноста на поединци можат да ги направат нашите омилени принцези од Дизни со кои сме пораснале уште поинтересни. Досега наидовме на различни уметнички толкувања од ваков тип, за овој пат да добиеме галерија со принцези на Дизни како наши современици! Принцезите на Yudie изгледаат како да излегле директно од некоја модна ревија или Јутјуб канал. Овие современи принцези веројатно објавуваат селфиња со нивните принцови на Инстаграм, и сигурно се залагаат на социјалните мрежи за правата на џуџињата, морскиот свет и дивината. 

Доколку не ја најдете вашата омилена принцеза помеѓу овие илустрации, треба да знаете дека Yudie сѐ уште работи на нејзините дела и моментално собира гласови од јавноста за да одлучи која модерна принцеза да ја илустрира нареден пат. Веќе можеме да замислиме како би изгледал цртан филм со овие ново-стари принцези. 

Belle

@vanotyarts

Saw people doing “glow ups” of Disney characters so I decided to do my own. I went for a more subtle change! ##disneyprincess ##artchallenge ##belle

♬ Strawberry Shortcake - Melanie Martinez
Disney princessesDisney princesses

Mulan

@vanotyarts

I knew that I wanted to do something more dramatic for Mulan, and I love the “ABG” look, so... ##abg ##mulan ##disneyprincess ##gloupdisney

♬ Candy - Doja Cat
Disney princessesDisney princesses

Tiana

@vanotyarts

As much as I like the blue and green dresses in the film, I think pink was made for Tiana 😍 ##tiana ##disneyprincess ##gloupdisney ##artchallenge ##art

♬ Talk - Khalid
Disney princessesDisney princesses

Jasmine

@vanotyarts

Aladdin is probably the only Disney movie I have never seen and I’m ashamed of myself 🤭 Jasmine is 😍 though. ##aladdin ##princessjasmine ##gloupdisney

♬ B.S. - Jhené Aiko, H.E.R.
Disney princessesDisney princesses

Rapunzel

@vanotyarts

The trickiness with 3D edits is that they’re a bit more involved, but Rapunzel is worth it ❤️ ##rapunzel ##disneyprincess ##gloupdisney

♬ GREEDY x TREASURE - conradrocha
Disney princessesDisney princesses

Cinderella

@vanotyarts

I gave her ears 😳 ##eyeslipsface ##cinderella ##disneyprincess ##gloupdisney ##tiktokart

♬ Eyes. Lips. Face. (e.l.f.) - iLL Wayno & Holla FyeSixWun
Disney princessesDisney princesses

Jane од Tarzan

@vanotyarts

Out of all the female leads in Disney, I resonate with Jane the most. I’m still waiting for my Tarzan, though 😂 ##disneyprincess ##gloupdisney ##jane

♬ Tarzan Medley: You'll Be in My Heart / Two Worlds / Strangers Like Me / Trashin' the Camp - Anthem Lights
Disney princessesDisney princesses

Цагери

Следен цагер

Цагери Четврток - 21:21 - Ќе ти се пушта