Познатиот турски готвач мета на остри критики од љубителите на животни

Вторник, 28 Јули 2020 17:00

Познатиот турски готвач и сопственик на луксузен лaнeц ресторани ширум светот, Нусрет Гекче, се прослави кога на „Твитер“ објави снимка на која вешто отсекува парче месо и го посипува со сол со специфично движење на раката. 

Неговите објави на интернет со специфичен процес на сервирање на јадењето од месо може да се најдат под ознаката #saltbae, со што ја доведе неговата компанија „Nuse-et“ до вредност од неверојатни 1,5 милијарди евра. По тој повод има изјавено:

„Пред 10 години работев за плата од 400 евра, а денеска сум сопственик на компанија вредна 1,5 милијарди евра“

Меѓутоа со една од скорешните објави, го привлече вниманието на јавноста против себе, особено на љубителите на животни и активистите на здруженијата за заштита на животните. И претходно бил мета на критики со своите позирања со живо месо, но сега се чини ја прелеа чашата. 

„Тој е навистина одвратна личност без емпатија, сочувство или каење за злоупотребата и мачењето на невини животни“, е само еден од лавината негативни коментари од љубителите на животни.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on

Нусрет во моментов се наоѓа на Миконос, и засега нема дадено никаква официјална изјава по тој повод. Останува да видиме дали целата негативна критика ќе има некакво влијание врз неговата работна етика. 

Salt BaeSalt BaeSalt Bae

 

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: ПРСТЕН

Цагери

Следен цагер

Цагери Понеделник - 02:02 - Некој ќе ти се јави