Дали џвакањето гума за џвакање помага во губењето на вишокот килограми?

Вторник, 29 Септември 2020 10:00

Многу луѓе веруваат дека гумата за џвакање е ефикасна алатка за слабеење.

Некои известуваат дека им помага да се држат настрана од непотребното јадење, додека други се колнат дека ги намалува нивните желби или им помага во обликувањето на лицето со тонирање на мускулите.

Оваа статија ја разгледува науката зад овие тврдења, со цел да утврдиме дали гумата за џвакање навистина може да помогне во обликувањето на вашето лице или да ја намали несакана тежина.

Иако сите студии не се согласуваат подеднакво, некои истражувања сугерираат дека гумата за џвакање може да ги понуди следниве придобивки за слабеење:

Може да ви помогне да се чувствувате помалку гладни

Дејството на џвакање може да го намали гладот, да направи да се чувствувате сити и да ви помогне да искусите помалку желби  за грицки и чоколада.

Во една неодамнешна студија, гумата за џвакање го намалила гладот ​​по 10-часовно постење исто толку ефикасно како пиењето пијалок богат со калории.

Во друга студија, од дел од учесниците било побарано да џвакаат гума за џвакање без шеќер 30 минути по оброкот. Испитаниците кои џвакале гума за џвакање се чувствувале посито уште во првите 5 минути, за разлика од оние испитаници кои немале гума за џвакање.

Овие студии сугерираат и дека процесот на џвакање може да го стимулира ослободувањето на специфични цревни хормони кои се задолжени за намалување на чувството на глад.

Може да ви помогне да внесувате помалку калории

Некои луѓе сакаат да џвакаат гума за џвакање помеѓу оброците, бидејќи сметаат дека помага во слабеењето помагајќи им да внесуваат помалку калории во текот на денот.

Во една студија, учесниците кои џвакале гума за џвакање помеѓу појадокот и ручекот, не само што се чувствувале помалку гладни помеѓу оброците, туку и јаделе околу 68 калории помалку за време на ручекот од оние кои не џвакале гума за џвакање. За споредба, ова е приближно еквивалентно на 2 лажички (10 грама) путер од кикирики или едно мало парче овошје.

Слично на тоа, други студии сугерираат дека гума за џвакање по оброкот може да ви помогне да јадете до 10% помал дел од порцијата од наредниот оброк.

Иако овие откритија изгледаат ветувачки, имајте на ум дека намалувањето на внесот на калории останува значително мал.

Може да ви помогне да согорите повеќе калории

Некои помали студии сугерираат дека дејството на гума за џвакање може да помогне во согорување на неколку дополнителни калории.

Во една мала студија, учесниците кои џвакале гума за џвакање пред и по појадокот, согориле околу 3-5% повеќе калории во текот на наредните 3 часа по оброкот, во споредба со оние кои не џвакале гума за џвакање.

Во друга студија, гумата за џвакање по оброкот ја зголемила термогенезата предизвикана од исхраната, што претставува бројот на потрошени калории преку варењето на храната.

Истражувањата понатаму сугерираат дека гумата за џвакање за време на пешачење може да помогне во губењето на тежината. Се верува дека тоа се прави преку зголемување на срцевиот ритам и брзината на одење, што може да резултира со зголемено согорување на калории и маснотии.