10 интересни факти за Божиќните празници

Петок, 18 Декември 2020 21:05

Која божиќна песна е најпопуларна? Од каде потекнува ликот на Дедо Мраз во поп-културата? Кога е создадена првата Божиќна честитка?

Собравме 10 интересни факти поврзани со Божиќниот период. Некои ќе ве изненадат!

Празничен венец
  1. Кој филм најмногу го поврзуваме со Божиќ? Се разбира, „Сам дома“. Овој филм дури влезе и во Гинисовата книга на рекорди како најпопуларна семејна комедија во светот. Производствената добивка е над 533 милиони долари!
  2. Вистинскиот Дедо Мраз се појави уште во 1823 година во песната на Климент Мур „Дедо Мраз“. Тековната слика на брадест човек во црвена облека ја должиме на рекламата на Кока-Кола од 1931 година.
  3. Најпопуларниот елен Рудолф е роден во 1939 година. Тогаш Роберт Л. Меј, кој беше сопственик на ланецот продавници Монтгомери Вард, напиша книга за авантурите на ова животно со црвен нос. Книгата уживаше огромна популарност и беа отпечатени и дистрибуирани дури 6 милиони примероци во првите 7 години од објавувањето.
  4. Најпопуларната божиќна песна на светот, Белиот Божиќ, е компонирана во 1941 година. Сепак, дури една година подоцна, кога Бинг Крозби и Марта Мирс ја изведоа во филмот „Холидеј ин“, таа се здоби со популарност. Песната дури доби и Оскар во категоријата „Најдобра песна“ на 15-та церемонија на Американската академија за филмски уметности и науки.
  5. Божиќните украси можат да чинат многу, особено ако се изработени од скапоцени материјали. Најскапата божиќна декорација во светот чини колку луксузна јахта, т.е. скоро 400.000 долари. Направенa е од 18 каратно бело злато, 1500 дијаманти и 188 црвени рубини. Потребна беше скоро една година за да се направи ова парче накит!
  6. Секоја земја има свои Божиќни обичаи. Интересен обичај владее во Велика Британија. Божиќни крекери или картонски ролни со изненадување (обично хартиена круна и мал подарок), кои потсетуваат на шарени слатки. Името на подарокот потекнува од начинот на отворање на пакетот - две лица ги извлекуваат двата краја на пакетот, кој се отвара со кликнување.
  7. Патувањето за време на празниците станува сè попопуларно. Овој тренд го достигна својот врв во Полска. Во текот на 2016 година, дури 7 милиони Полјаци се одлучија за ваква форма на одмор.
  8. Во Шпанија, Божиќ е нераскинливо поврзан со големата Божиќна лотарија. Годишниот натпревар во Ел Гордо постои од 1812 година и е втора најдолго организирана лотарија во светот. Скоро секој жител на Шпанија сака да учествува во неа. Не е ни чудо - во 2012 година, победата од прв степен беше 720 милиони евра.
  9. Највисоката вештачка елка во светот е висока 73 метри. Дрвото беше подигнато во 2016 година во главниот град на Шри Ланка. Елката е украсена со повеќе од 600.000 лед светла. Чинеше 110 илјади долари.
  10. Првата божиќна честитка е направена во 1843 година. Негов автор беше британскиот илустратор Џон Калкот Хорсли. Ова ја создаде целата традиција на испраќање божиќни желби. Најскапата божиќна честитка е купена на аукција за 100 000 американски долари. Тогаш клиентот и го испратил на својата баба.

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: Мртовец

Цагери

Следен цагер

Цагери Четврток - 10:10 - Телефонски разговор