Како „Black Lives Matter“ стана глобален феномен

Петок, 12 Јуни 2020 19:40

Џорџ Флојд не е првата особа со црна боја на кожа која е убиена во полициска операција од полицаец со бела кожа. И покрај ова, реакцијата е далеку поинтензивна овој пат, како во САД, така и во остатокот од светот. Стотици илјади луѓе се собираат во безброј градови на сите континенти за да демонстрираат против системскиот расизам и полициско насилство.

Black Lives Matter

Како се роди идејата за BLM?

Расизмот и нееднаквиот третман на Афроамериканците од страна на американската полиција не е новост за американската јавност, а 2013 година беше тригер за зачнување на движењето BLM. Последната капка беше ослободителната пресуда за Џорџ Зимерман, кој го уби Трајвон Мартин, невооружен 17-годишник, една година порано. Мартин бил во посета кај свршеницата на неговиот татко, а Зимерман го застрелал додека патролирал во соседството.

Ова предизвика огромен гнев кај јавноста, која бараше поостра казна за Зимерман, а како резултат на тоа, три афроамерикански жени го измислија терминот „Црните животи се важни“ (Black Lives Matter). Патрис Колурс, Опал Томити и Алисија Гарза започнаа да го користат овој хаштаг во 2013 година и потоа го основаа целото движење. Слоганот привлече големо внимание во јавноста во 2014 година, кога полицаец го уби Мајкл Браун во американскиот град Фергусон. Банерите со BLM порака беа најзастапени на демонстрациите што следуваа по убиството на Браун, а полицијата реагираше насилно, користејќи солзавец и други методи за да го растера протестот. Само четири месеци по убиството на Мајкл Браун, движењето BLM повторно беше тема во американските медиуми. Полициски службеник кој го уби Ерик Гарнер, невооружен Афроамериканец, во 2014 година доби ослободителна пресуда, што предизвика нов бран протести низ САД, во кој демонстрантите се нарекуваа дел од движењето BLM. Движењето е активно во Велика Британија и Канада, а организацијата е во голема мерка децентрализирана.

Хаштагот „Прашање на животот на црните“ исто така привлече критичари кои претежно истакнаа дека слоганот имплицитно нагласува дека белите животи „не се важни“, така што наскоро се појави хаштагот #AllLivesMatter („Сите животи се важни“), како и #BlueLivesMatter како знак поддршка на полицајците. Поддржувачите на движењето во повеќе наврати истакнаа дека самото име не значи дека животот на белото население не е важен, но дека во моментов постои систем во кој животите на Афроамериканците се повеќе загрозени и помалку ценети на различни начини. Расизмот спречува постоење на систем во кој животите на сите во Америка ќе бидат третирани на ист начин, поради што е неопходно паролата да гласи „Црните животи се важни“, според движењето.

BLM наметнува поотворена дебата за расата во Америка. Движењето против полициското насилство ја реактивираше борбата против расизмот во американските градови, што е добредојдена промена по лажните ветувања на „страсната“ ера што требаше да започне со мандатот на Обама. Исто така, BLM организации влегуваат во коалиции со други движења и добиваат значителна поддршка од млади луѓе од сите трки за активности што ги организираат низ целата земја. На неодамнешната конвенција на Американската федерација на наставници во Минеаполис, стотици наставници маршираа низ улиците зад големиот транспарент на кој пишуваше „Наставници за BLM“, во знак на протест за убиството на Филанд Кастиља. Движењето ги охрабрува наставниците, законодавците и активистите во сојузничките движења да се вклучат во борбата против расизмот во американското општество.

И покрај многубројните предизвици што го чекаат и ослабената моќ на полициските службеници и политичари да ја избегнат одговорноста за своите постапки, движењето BLM постигна нешто што ниту едно прогресивно движење не можеше да го стори долго време. Бранот на локална самоорганизација се рашири низ целата земја и предизвика координирана реакција на оние што се на власт. Доколку движењето постигне уште неколку победи и со тоа го придвижи полето на јавниот дискурс, ќе се најде во позиција што ќе му овозможи да изврши посилно влијание врз политичката агенда на силите на левицата. Како што продолжува кризата на неолиберализмот и расте незадоволството од водечките партии, BLM ќе продолжи да предизвикува и да инспирира со својата радикална визија.

Раце

Медиумска поддршка

  • Американската актерка Џенифер Анистон (51) донираше 1 милион долари на хуманитарната организација „Color of Change“ во знак на солидарност придружувајќи му се на движењето „Black Lives Matter“, пишуваат британските медиуми.
  • Netflix објави колекција филмови, серии и документарци насловена Black Lives Matter (Животите на црнците се важни) преку кои се раскажуваат приказни за искуствата на луѓето со темна боја на кожата. Некои од најпопуларните содржини во едукативната колекција се „Orange is the new black“, „Dear white people“, „Moonlight“, меѓу другите.
  • Студенти на британскиот Универзитет во Хертфордшир добиваат можност да учат за Кендрик Ламар и Бијонсе, како дел од предметот фокусиран на „Black lives matter“, активистичкото движење против насилството и системскиот расизам кон црнците. Предметот наречен „Американската култура и #BlackLivesMatter“, е дел од студиската програма за литература и култура на Универзитетот и во него ќе се изучуваат современи текстови поврзани со движењата за социјална правда и анти-расизам. Дел од литературата по предметот, вклучува и филмски дела како „Get Out“, „13th“ и „Moonlight“, како и песните „Formation“ од Бијонсе и „Alright“ од Кендрик Ламар. Дополнително во предметот се изучува и графичкиот роман на „Black Panther“, кој беше адаптиран во филмски блокбастер на Марвел, како и книгата „The Underground Railroad“ на Колсон Вајтхед, која е добитник на Пулицеровата награда.
  • Британскиот уметник Банкси ја даде својата поддршка на движењето „Black Lives Matter“ со слика која ја објави на Инстаграм, покажувајќи запалена свеќа под американско знаме кое е малку зафатено со пламен. Банкси, познат уметник чиј идентитет се уште не е познат, пишува под објавата дека целиот систем се покажал како неправеден, и дека е на белците да го поправат системот.
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Banksy (@banksy) on