7 божиќни традиции на британското кралско семејство

Сабота, 12 Декември 2020 10:00

Секој може да ги прослави Божиќ и Нова година како кралско семејство!

И сега ќе видите како. Еве ги 7-те најпопуларни церемонијални традиции на британското кралско семејство кои не е тешко да ги примените во своја режија.

Прославете ги празниците на кралски начин.

Започнете да се подготвувате однапред

Кралско семејство

Познато е дека кралицата Елизабета ги започнува подготовките за Божиќ во август. Работата е во тоа што кралицата им пишува Божиќни честитки на своите роднини, најдобри пријатели и политички партнери. Годишно има над 700, а нејзиното височество мора да го потпише секој лично. Кралицата некои ги потпишува со: „Елизабет Р.“, но за роднините е доста неформална: „Лилибет“.

Прославете ги празниците надвор од градот

Кралско семејство

За време на празниците, кралското семејство оди во палатата Сандрингем. Интересно е што ова е најмалата резиденција на кралицата. Може да бидат сместени 25 лица. Патем, и покрај фактот дека кралицата има личен воз, таа оди во Сандрингем со редовна линија, заедно со обичните граѓани. Разликата е во тоа што кралицата изнајмува цел вагон за себе.

Минувајте време со вашето семејство

Кралско семејство

Ова правило е исклучително битно. Тие никогаш не покануваат пријатели и далечни роднини, ниту пак покануваат пријатели во Сандрингем. Едно време, дури и војвотката Кејт Мидлтон не доби покана, иако таа веќе имаше статус на свршеница.

Понесете храна со вас

Кралско семејство

Се разбира, членовите на кралското семејство ретко готват сами. За тоа се задолжени нивните лични готвачи. Меѓутоа, за празниците, секој е задолжен да донесе нешто за свечената вечера. На пример, принцот Чарлс носи сливи од својата градина секоја година. Кралицата му дозволува да донесе овошје на трпезата.

Играјте забавни игри

Кралското семејство

Виндзор има голема традиција - тие играат фудбал пред Свечената вечера. Играта е причина уште повеќе да се собере семејството. Лизгање или скијање може да бидат ваши опции.

Облечете се соодветно

Кралско семејство

На свечената вечера во Виндзор, има посебен кодекс на облекување - црна вратоврска, смокинг за мажи и макси вечерни фустани за жени. Традиционално, дамите носат семеен накит од непроценлива вредност оваа вечер. Кралицата сака да се забавува со коктел Заза подготвен од џин, принцот Чарлс пие ракија од цреша, а Хари и Вилијам пијат јаболкова ракија.

Не ги отпакувајте подароците до февруари

Кралско семејство

Гостите постепено го напуштаат Сандрингем на 26 декември, но кралицата и војводата од Единбург остануваат таму скоро до пролетта. Оваа традиција е особено важна за кралицата Елизабетa која се сеќава на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести, кој почина во Сандрингем на 6 февруари 1952 година.