15 факти кои веројатно не сте ги знаеле за Џејсон Момоа

Среда, 30 Декември 2020 10:00

Џејсон Момоа е познат на повеќето како поглаварот Дотраки Кал Дрого од „Игра на тронови“ и суперхеројот „Аквамен“.

Но, дали знаевте, долго пред да ја израсне својата бујна долга коса и брада, тој ја започна својата кариера како спасител на „Бејвоч: Хаваи“? Погледнете ги следниве 15 работи кои не сте ги знаеле:

Џејсон Момоа е роден на Хаваи, но израснат во Ајова.

Момоа се преправал дека работи како модел за да ја добие својата прва актерска улога.

Момоа беше дел од „Baywatch: Hawaii“ помеѓу 1999 и 2001 година, иако не е особено горд на тој период и не сака да зборува за тоа.

Џејсон Момоа е повисок отколку што би помислиле, тој е висок дури 195 сантиментри.

Пред да се одлучи за долга коса, Џејсон Момоа имаше суканици кога глумеше во „Старгејт: Атлантис“.

Расечената веѓа не е стилски избор. Тоа е всушност лузна која ја добил во 2011 година. Некое момче го удрил со пивска чаша во аркадата и се здобил со 140 конци на лицето.

Момоа беше на аудиција за делот на Кал Дрого на уникатен начин.

Тој е страствен алпинист и има своја линија производи за искачување.

Тој исто така е сопственик на бизнис со флаширана вода.

Момоа толку многу го сака Гинис што има своја линија од таа марка пиво.

Има многу кул смисла зад тетоважата на левата рака на Момоа. Тетоважата претставува заби од ајкула.

Момоа го играше Ози Озборн во музичкото видео за песната на Принцот на темнината за 2020 година - Страшни мали зелени луѓе“.

Покрај многуте други вештини на Џејсон Момоа, тој е и инструменталист.

Џејсон Момоа е близок пријател со Лени Кравиц, поранешниот сопруг на неговата сопруга, Лиза Бонет.