Pumpkin Spice Latte: Направете го сами најпродаваното кафе сезонава на Starbucks

Среда, 28 Октомври 2020 10:00
Старбакс лате

Времетраење:

 • Подготовка: 10 минути
 • Готвење: 15 минути

Состојки за 2 чаши:

 • 1 стапче цимет
 • 300гр бел шеќер
 • 250мл ладна вода
 • 1/4 лажичка цимет во прав
 • 1/4 лажиче ѓумбир во прав
 • 1/4 лажичка морско оревче
 • 2 лажици од испечена тиква
 • 300мл млеко
 • 150мл кафе
 • Шлаг (по избор)
Старбакс Лате

Начин на подготовка:

 1. Подгответе го сирупот истурајќи го шеќерот во вода и ставете го на тивко вриење. Откако ќе се стопи шеќерот додадете стапчиња цимет, зачини и печената тиква, продолжувајќи да мешате на тивок оган 5 минути.
 2. Тргнете го од оган и истурете во херметички затворена стаклена тегла, оставете да се олади во фрижидер или користете ја веднаш.
 3. Загрејте го млекото со тоа што ќе го доведете скоро до точка на вриење.
 4. Истурете 2 лажици сируп од тиква во секоја голема чаша.
 5. Истурете топло кафе и млеко, а потоа измешајте ја смесата со блендер додека не стане пенлива.
 6. Додадете шлаг, сервирајте и уживајте!