Пробајте го најновиот Crème Brûlée Cocktail и раскажете за неговиот вкус

Четврток, 27 Август 2020 22:00

Менијата се збогатени со уште еден нов коктел. Станува збор за Crème Brûlée десерт коктел кој е направен од светски богат ликер од бела чоколада и ирски крем, измешани со ликер од лешник  и вотка од ванила. Се користи шлаг аквафаба и турбинадо шеќер за да се направи слој од карамелизиран крцкав шеќер и да се добие ”crème brûlée” ефектот. 

Состојки кои се потребни за да го направите овој коктел за две сервирања:

    • 6 лажици аквафаба, (конзервирана течност од леблебии), поделени

    • 2 лажици гранулиран шеќер

    • 1 чаша мраз (140g), плус 1 коцка мраз

    • 1 мл ирски крем (30g), како што се Baileys

    • 3 мл вотка од ванила (90мл)

    • 1 мл ликер од лешник (30мл), како Frangelico

    • 1 литарски ликер од бело чоколадо (30мл)

    • ½ лажичка екстракт од ванила

    • 2 лажички турбинадо шеќер, поделени

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад од средна големина, сипете 3 супени лажици аквафаба течност и матете со миксер со средна брзина се додека не стане убаво изматена. Додадете 1 лажица гранулиран шеќер и матете со миксер се додека смесата не стане сјајна и не добие цврсти врвови. 

  2. Додадете 1 коцка мраз и останатите 3 супени лажици аквафаба во голем шејкер за коктели. Убаво и енергично тресете го шејкерот се додека не слушнете дека коцката мраз е стопена и додека не добиете пенеста смеса.

  3. Потоа додадете го ирскиот крем, вотка од ванила, ликер од бело чоколадо, ликер од лешник, екстракт од ванила. Тресете го шејкерот енергично 30 секунди.

  4. Сипете ¾ од коктелот во 2 чаши за мартини.

  5. Со нежни движења нанесете го аквафаба шлагот одозгора на коктелите и измазнете ја површината со врвот на лажицата.

  6. Секој коктел посипете го со турбинадо шеќер. Користете кулинарски факел за да го намалите шеќерот додека не се стопи и карамелизира, а воедно и да го добиете оргиналниот вкус на crème brûlée коктелот. 

Уживајте во ова слатко задоволство!