Нов трендовски десерт: рецепт за јапонски палачинки

Недела, 27 Декември 2020 10:00

Азиски десерт кој ги освои корисниците на Интернет!

Дорајаки

Гурманите се подготвени да пробаат нов десерт - палачинки Дорајаки, кои се неверојатно популарни во Јапонија. Можете да ги видите во азиски цртани филмови или филмови, каде што ликовите правеа или јадеа тркалезни палачинки со разни филови. Вообичаените палачинки Дорајаки се со различни форми, воздушести, со фил.

Традиционално, во Јапонија, Дорајаки се служи со паста од грав. Но, дома може да се замени со џем, шлаг, сладолед, крем, итн.

Покрај шеќер, рецептот содржи и мед. Се разбира, можете лесно да направите вкусна Дорајаки во вашата кујна.

Дорајаки

Состојки (за 6-8 палачинки):

  • 2 јајца
  • 80 гр шеќер
  • 1 лажица мед
  • ½ лажица сода
  • 50 мл вода + 1-3 лажици
  • 130 гр брашно
  • полнење по вкус

Подготовка:

Скршете ги јајцата и матете ги малку. Додадете шеќер и мед и промешајте уште 3 минути.

Растворете сода во 50 мл вода и додајте ги на јајцата. Додадете брашно и измешајте го тестото. Покријте го со фолија за храна и оставете го да одмори 30 минути.

Во тестото додадете 1-3 лажици вода. Подмачкајте ја тавата со масло и рамномерно загревајте.

Обликувајте ги палачинките така да имаат дијаметар од околу 7 см. Веднаш штом ќе се појават меурчиња на површината, превртете ги палачинките на другата страна и пржете ги уште 20 секунди.

Пред сервирање, распоредете го филот на средина на палачинката и покријте со остатокот.

Дорајаки