Како се прават домашни коцки супа – рецепт кој ќе го користите често

Среда, 09 Декември 2020 14:30

Коцките за супа се едни од главните состојки на многу јадења.

Вреди да одвоите малку време и да ги направите коцките дома. Само така можеме да бидеме сигурни дека тие ќе бидат здрави и полни со ароми.

Домашни коцки супа

Потребни состојки:

 • 2 лажици масло
 • 1 главица лук
 • 2 лаворови листа
 • 5 суви печурки
 • 2 кругови кромид
 • 2 стебленца целер
 • ¼ главица целер
 • 3 моркови
 • 1 китка магдонос
 • 100 гр морска сол
 • 2 лажици црвен пипер
 • 1 лажица куркума
 • 1 лажица оригано
 • 1 лажица мајчина душица
 • 1 лажица благ буковец
 • ½ лажица лут буковец
 • 2 чаши вода
 • 2 лажици доматно пире
 • 2 лажици темен соја сос
 • 2 лажици магдонос
 • 50 гр сув квасец

Начин на подготовка:

 1. Во тава загрејте го маслото. Ситно исечкајте го кромидот на коцки и пропржете го.
 2. Додадете црвен пипер, лaворов лист, лук и исечканите печурки.
 3. По некое време, додајте ги исечканите стебленца од целер и добро промешајте.
 4. Исечкајте го коренот од целер, морковот и магдоносот на ситно и додајте ги во тавата. Пржете околу 10 минути со мешање.
 5. Додадете ги сите останати зачини, промешајте и додадете две чаши вода. Гответе 10 минути.
 6. Додајте го доматното пире, соја сосот, магдоносот и сувиот квасец. Извадете ги лаворовите лисја од садот. Добиената смеса истурете ја во калапи за мраз и чувајте ги во замрзнувач.

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: Мртовец

Цагери

Следен цагер

Цагери Четврток - 10:10 - Телефонски разговор