Без капка масло: Најлесниот рецепт за вкусни крофни од рерна

Петок, 04 Декември 2020 20:00

Ако помислата да стоите долго покрај шпоретот и да пржите во тава полна со масло ве одвлекува од правењето крофни, ние имаме совршен рецепт за вас, што е нешто сосема различно од стандардниот начин на правење.

Крофни

Потребни состојки:

 • 600гр. брашно
 • 3 лажички шеќер
 • 5 јајца
 • 200мл. топло млеко
 • 150гр. стопен путер
 • коцка свеж квасец
 • сок од еден лимон
 • изрендана кора од половина портокал
 • едно пакување ванилин шеќер
 • 1/3 лажичка сол
 • мармалад или чоколаден крем за полнење
 • шеќер во прав
Крофни

Начин на подготовка:

Ставете го квасецот во топло млеко и додадете лажица шеќер. Оставете да се пени и стопете го путерот, па потоа оставете го малку да се излади. Во поголем сад ставете брашно, шеќер, ванилин шеќер, рендана кора од портокал, сок од лимон и путер. Матете ја смесата со миксер, додавајќи ги јајцата едно по едно. На крај додадете малку сол и оставете го тестото да отстои еден час. Вклучете ја рерната на 180 степени.

Крофни

Два плеха обложете со хартија за печење и истурете го нараснатото тесто на набрашнета површина. Тестото развлечете го во дебелина од 3 до 4 сантиметри и извадете ги крофните со чаша, кои потоа ќе ги обликувате во мали топчиња распоредени на плехот за печење. Оставете ги крофните на топло покриени со крпа и оставете ги да отстојат околу 40-тина минути. Кога ќе се подигнат, ставете ги во претходно загреана рерна и печете 15 до 20 минути додека не добијат златна боја и кога малку ќе се оладат, наполнете ги со фил по ваш избор и наросете ги со шеќер во прав.

Крофни

После печењето, крофните се меки и не се мрсни како оние што се пржат и на кои има крцкава или тврда кора. Нема повеќе непотребно стоење и вртење, изгореници од врело масло и многу маснотии.

Крофни

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: Мртовец

Цагери

Следен цагер

Цагери Вторник - 03:03 - Сака да е со тебе