Домашни маски за чистење на лицето, со продукти кои ги имате во вашиот фрижидер

Понеделник, 10 Август 2020 10:00

Сите девојки и жени се стремат кон мека, еластична и блескава кожа. Меѓутоа, премногу често оваа цел е спречена од самата кожа која се обидуваме да ја подобриме. Сувоста и акните ни прават да се чувствуваме дека таа младешка и мазна кожа е далеку и неостварлива.

Ако тоа не беше доволно лошо, загаденоста и сончевите УВ зраци можат да ја направат вашата кожа сува и збрчкана, а тоа е доволно за да ве натера да ја промените вашата рутина и да се обидете да ја задржите вашата кожа здрава и мека.

маска

Вашиот фрижидер може да резервира неколку прилично импресивни рецепти за нега на кожата. Само размислете за сите хранливи витамини и минерали кои се наоѓаат во овошјето и зеленчукот. Ајде да видиме: Има витамин Ц во лимони и портокали, витамини Е и А во авокадо, калциум и калиум во бананите...

За вас издвоивме неколку рецепти со кои може да направите маски за лице кои ќе ви помогнат без разлика каква е вашата грижа и нега на кожата.

За кожа подложна на акни: Банана

рецепт

Состојки:

  • 1 пире од банана
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 лажичка куркума во прав

Ако имате кожа која е подложна на акни, можеби ќе сакате оваа маска да ја вметнете во вашата рутина. Бананите се преполни со витамин А, кој помага порите да останат чисти. И додека куркумата во прав ја чисти кожата од бактериите што предизвикуваат акни, сода бикарбоната го апсорбира вишокот на масло од вашата кожа.

За сува кожа: Авокадо

рецепт

Состојки:

  • 1 авокадо
  • 2 лажици јогурт
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажица мед

Додадете свежина на вашата сува кожа со оваа хидратантна маска. Омега масните киселини во авокадото и маслиновото масло помагаат да заздрави распуканата кожа. Благодарение на смирувачките состојки, како мед и јогурт, вашата кожа ќе се чувствува неверојатно мека, дебела и можеби малку леплива. Не заборавајте добро да го исплакнете лицето по оваа маска.

За уморна кожа: Лимон

рецепт

Состојки:

  • Сок од 1 лимон
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица маслиново масло

Шеќерот и лимонот работат заедно за да ги ексфолираат мртвите клетки на кожата, додека маслиновото масло ја хидрира, ја обновува, освежува и ја смирува кожата.

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: Мртовец

Цагери

Следен цагер

Цагери Четврток - 10:10 - Телефонски разговор