5 лесни пилинзи за лице со само две состојки

Понеделник, 02 Ноември 2020 10:00

Целта на секој пилинг за лице е нежно подигнување на мртвите клетки од кожата без да се наруши здравата кожа. Ако лицето ве пече или е црвено, тогаш сте премногу агресивни со нанесување на пилингот, работете понежно. Бидете трпеливи и доследни во режимот на нега на кожата за да ги добиете најдобрите долгорочни резултати. Испробувајте и пронајдете го вашиот најдобар личен рецепт користејќи некои од нашите идеи.

DIY маски за лице

Пилингот е клучен дел од секоја рутина на лицето. Силно препорачуваме нежен пилинг 2-3 пати неделно за да помогнете во отстранувањето на мртвите клетки од кожата и да ви се ослободат порите. Ноќното време е најдобро време за пилинг, така што производите за нега на кожата можат подобро да се апсорбираат додека спиете. Обидете се со било кој од овие едноставни пилинзи - вашата кожа ќе биде навистина мека и мазна!

Нежен пилинг со овес

Овес

Смирувачкиот и антиинфламаторниот овес е идеален за чувствителна кожа. Мелениот овес нежно ги опушта порите, додека нивните природни сапонини чистат и апсорбираат нечистотија и масло.

  • ½ чаша овес (неварен)
  • вода

Во блендер ставете од сувиот овес додека не се смели. Ставете пола лажичка од смелениот овес во дланката на вашата рака, а потоа додадете вода додека не се формира паста. Нежно масирајте на лицето и вратот. Чувајте го мелениот овес во херметички затворен сад за понатамошна употреба.

Бонус: Наместо вода, можете да користите млеко или јогурт кои имаат млечна киселина како хемиски пилинг. Или додадете јаболков оцет за осветлување на кожата.

Мед и кафеав шеќер

Мед и кафеав шеќер

Медот и шеќерот се природни навлажнувачи (зачувувачи на влага) што прават нежен пилинг за отстранување на мртвата кожа, чистење на порите и зачувување на влагата.

  • 1 лажица кафеав шеќер (колку поситен, толку подобро)
  • 1 лажица мед, по можност суров

Измешајте го кафеавиот шеќер и медот заедно и со чисти прсти нанесете го пилингот нежно на лицето со мали кружни движења за да помогнете во процесот на ексфолијација без да ја оштетите кожата. Исплакнете со топла вода и користете крпа за миење за да го отстраните остаток на мед, доколку е потребно.

Додадете сода бикарбона

Сода бикарбона

Со својата супер фина текстура, сода бикарбоната делува како домашна микродермоабразија за сите типови на кожа. Оваа ефтина состојка апсорбира и вишок масло, затоа е особено корисна за мрсна кожа.

  • 1 лажичка сода бикарбона
  • вашиот редовен течен чистач на кожата

Можеби најлесен пилинг за правење, само додадете 1 лажичка сода бикарбона во мала количина на средството за чистење на лицето.

Кафе и масло

Кафе и масло

Остатоците од кафето се доволно благи за да се користат по целото тело - дури и на чувствителни области како лицето. Плус, користените гранули сè уште се преполни со кофеин и антиоксиданти кои ја прават кожата да изгледа свежа и тонирана.

  • 1 лажица користен талог од кафе
  • 1 лажица масло (јојоба, маслиново или шипинка)

Не фрлајте го користениот талог од кафе откако ќе ја подготвите утринската доза. Само додадете 1 лажица масло и имате нежен пилинг за зголемување на колаген, подготвен за употреба. Пилинзите за кафе (со додадено есенцијално масло) се исто така одлични за областите на телото склони кон целулит.

Ориз и јајце

Ориз и јајце

Мелениот ориз е одличен чистач за осветлување на тенот и осветлување на боите на кожата. Брашното од кафеав ориз има придобивки како апсорбирање на масло од кожата и антиинфламаторно помагање при лекување на масна и чувствителна кожа. Комбинирајте со лажица мелени бадеми ако се борите со брчките и фините линии.

  • 2 лажици кафеав ориз
  • 1 белка од јајце

Измелете зрна од кафеав ориз додека не се иситнат убаво. Додадете белка од јајце и изблендирајте за да создадете паста. Потоа нежно масирајте го пилингот во кожата со мали кружни движења за ексфолијација на мртвите клетки. Исплакнете со топла вода за да го отстраните.