Подготви ја кожата за студената сезона

Четврток, 03 Декември 2020 20:30

Денес можеме да сретнеме мал милион совети кои ни кажуваат како најдобро да се грижиме за нашата кожа. Без разлика дали станува збор за совет за подмладување на кожата, отстранување на акни или прочистување и осветлување на кожата, сите овие се сведуваат пред сé на нејзината хидратација. Овде ќе се посветиме на едноставни чекори кои секој од нас може лесно да ги примени во својата секојдневна рутина, а притоа не станува збор за скапи креми и третмани.

Користете производи со хијалуронска киселина

Нега на кожа

Природната молекула на хијалуронската киселина е хумектант т.е. има навлажнувачки состав, што значи дека привлекува влага и може да држи до 1000 пати поголема тежина на водата од својата. Бидејќи помага да се привлече влага, не само што одлично помага при хидратација на кожата, туку исто така служи и како пополнувач на фините линии, брчките и другите области на лицето кои со тек на времето го губат волуменот, притоа помага да се даде посвеж изглед на кожата.

Избегнувајте груб пилинг

Нега на кожа

Пилингот е ваш пријател, но само до одредена точка. Иако пилингот може да помогне да се ослободите од мртвите клетки на кожата и да ја направите кожата мека и мазна, премногу груб пилинг може да ја наруши природната бариера на кожата, што може да доведе до губење на влажноста и да ја остави кожата подложна на иритација.

Барајте глицерин во состојките

Нега на кожа

Слично на хијалуронска киселина, глицеринот е навлажнувач бидејќи е лесен и не ги запушува порите. Оваа супер хидратантна состојка се наоѓа во повеќето хидратантни креми и некои средства за чистење.

Префрлете се на нежни, хидратантни средства за чистење на лице

Нега на кожа

Важно е да користите производи кои се нежни за кожата и не ја отстрануваат нејзината природна влага. Ова значи избегнување на груби сапуни или абразивни пилинзи. Наместо тоа, најдобро е да користите нежни хидратантни средства за чистење кои содржат состојки како што се церамиди за поддршка на природната бариера на кожата и спречување на губењето на влага.

Избегнувајте долго, жешко туширање

Нега на кожа

Ако можете да издржите да ги избегнете долгите, жешки туширања во повеќето денови, кожата ќе ви биде благодарна. Поминувањето многу време под топол туш, иако може да ве релаксира и да ви помогне да се чувствувате добро, исто така може да ја исуши кожата и всушност да ѝ ги одземе нејзините природни масла, оставајќи ја сува и чувствителна. Наместо тоа, изберете поблага температура.

Мудро изберете го вашиот сапун

Нега на кожа

Не сите средства за чистење на лицето се создадени еднакви, и ова е особено точно кога станува збор за сапуните за чистење. Најдобро е да се избегнуваат сапуни кои можат да бидат груби или иритирачки за кожата. Ако сакате да посегнете по сапун, бидејќи тие имаат тенденција да избегнуваат пластично пакување (и затоа се еколошки), бидете внимателни да изберете опција што вклучува нежни површински активни материи и хидратантни состојки. Избегнувајте антибактериски сапуни, кои дополнително ја сушат кожата. Ограничете го квасењето на рацете во вода, или носете ракавици, на пример кога миете садови.

Пијте доволно вода

Нега на кожа

Кога вашето тело е дехидрирано, може лесно да се забележи на лицето. Не пиењето доволно вода и конзумирањето големи количини кофеин може да доведат до затегнување, грубо чувство на кожа, па дури и иритација и црвенило во тешки случаи. До одреден степен, пиењето вода може да ѝ даде на кожата одредена еластичност, бидејќи хијалуронската киселина во вашата кожа апсорбира дел од водата што ја пиете. Обидете се да си направите потсетник за пиење вода и јадете храна богата со вода како важни чекори во вашата рутина за нега на кожата.

Користете крем со заштитен фактор

Нега на лице

Снегот ги рефлектира сончевите зраци кои се една од главните причини за стареење на кожата, па затоа неопходно е да се користи крем со заштитен фактор во текот на целата година, не само во лето.