Нега на лице под заштитни маски

Понеделник, 15 Јуни 2020 11:05
Заштитна маска

Карантинот и корона вирусот предизвикаа нови правила за убавина во не многу едноставни услови.

На пример, присилно носење заштитни медицински маски на јавни места може да предизвика неочекувани проблеми со кожата дури и за оние девојки кои обично немаат за што да се жалат.

Факт: без оглед од која ткаенина е направена маската - специјална медицинска ткаенина, памук или полиестер, за само неколку минути од носењето, тоа создава ефект на стаклена градина на површината на кожата. Затоа, за време на карантинските денови, треба да се посвети посебно внимание на чистењето на лицето. Се разбира, не вреди да се оди под туш и да се исчисти лицето секој пат откако ќе излезете и ќе носите маска, сепак, отстранувањето на пот, вишок себум, градска прашина од површината на кожата е задача што треба да ја изврши секоја девојка што се грижи за изгледот на својата кожа.

На пример, за сопствениците на сува кожа, ќе биде доволно ако се измиете со чиста вода на собна температура по враќањето од улицата, а потоа во нанесете козметички еликсир со есенцијални масла - за да избегнете дехидрираност.

За тие со комбиниран тип на кожа, по миењето, освежителни навлажнувачки спрејови за лице се погодни, за лица со мрсна кожа - термичка вода, а остатоците треба да се избришат со хартиена крпа. Во исто време, ако имате проблематична кожа склона кон развивање на акни, оваа едноставна техника можеби не е доволна: гелови за чистење се покорисни, како и специјални спрејови како финална завршница.

Завршен чекор на дневната нега по носењето маска: за сопственици на сува, комбинација и мрсна кожа - нанесување течност со хијалуронска киселина која ќе помогне да се задржи влагата во епидермисот, за кожа склона кон акни - користете засилувачи или серуми со пробиотици кои совршено ја смируваат микрофлората.