Ги рекреираме наградените со „Еми“ мејкап-изгледи од серијата 'Euphoria'

Вторник, 29 Септември 2020 17:00

Победниците во категориите за коса, шминка и костуми оваа година на „Еми“ наградите претставуваа едни од најамбициозните и најинвентивни дела за разубавување.

Шминката во серијата 'Euphoria' беше вистински визуелен празник за љубителите на убавината и навистина ја долови и ја дефинираше естетиката на оваа генерација. Од небесно сини капаци во комбинација со најразлични апликации, до веѓи обликувани со циркони и геометриски налепници за лице, со сјајни солзи - шминката на шоуто беше разнобојна, светкава и навистина воочлива и интересна. Doniella Davy е жената артист задолжена за креирање и визуелизација на целосниот визуелен идентитет на главните хероини. Претходно таа има работено на “Moonlight” и “If Beale Street Could Talk”, исто така наградувани филмови за визуелни ефекти.

Euphoria

Серијата ги рефлектираше и ги постави глам-трендовите на Инстаграм во реално време и создаде бранувачки ефект низ пошироката модна индустрија, особено сезоната пролет-лето 2020 каде што изгледот на Меди, Џулс, Кеси и Ру беше во целосен ефект. Тешко е да се запамети кога последен пат една телевизиска серија имала исто толку културно влијание врз убавината како првата сезона од 'Euphoria'.

За да ја прославиме исклучително заслужената победа, ќе се вративме низ архивите за убавина за да ги разгледаме најдобрите изгледи од шоуто и да ви помогнеме да ги постигнете во домашен амбиент.

Небесно сините циркони на Кеси

Овој изглед на Кеси во епизода осум со капаци исполнети со циркони е момент на чиста фантазија.

EuphoriaEuphoria
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cassie’s Fantasy, Episode 8, Euphoria. I wanted to create a feeling that was the opposite of Cassie’s present reality in this moment. Think: what would the opposite of getting an abortion look like on Cassie’s face? This was a total fantasy makeup that needed to match perfectly to her costume, by @heidibivens. Our call time this day was beyond early (like 4:30am) and it was a rare occasion where I didn’t really have a plan. I tried to have a plan and made tons of sketches but nothing felt right. I even made a peacock feather mask at home but it would have obscured her vision too much...So before @sydney_sweeney came into the makeup trailer I started playing on my face until an idea hatched 🐣 // @kirinrider assisted me in the painstakingly long precision-heavy process of applying this look and then we did the whole thing again on the stunt double, w/ help from @tlangmakeup 😂 // 1st 📸 by @likethejetsons // Swipe to see the makeup closeups, film stills and the mock-up makeup on myself. // PRODUCTS: @ctilburymakeup magic foundation, @maccosmetics lipstick liner & blush, @maybelline color tattoo in a green/turquoise shade as an eyeshadow base w/ @colourpopcosmetics shadow on top and loads of rhinestones from Amazon. #euphoriahbo #euphoriahbomakeup #feelsomething #macartistrelations #rhinestoneface

A post shared by d o n i e l l a d a v y (@donni.davy) on

Производи употребени за креирање на изгледот:

'Euphoria''Euphoria''Euphoria'

Едноставните, нежни облаци на Џулс

Џулс има најчуден стил на убавина од сите ликови во серијата, честопати спортски шарени и разиграни форми се наоѓаат околу нејзините очи. Всушност, секој пат кога таа носи нова облека, има нова шминка. Еден од нив е овој едноставен, но впечатлив дизајн на облак од епизода три.

'Euphoria'
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jules and Rue love each other but things are kind of complicated, Euphoria, Episode 3. #euphoriahbo #euphoriahbomakeup

A post shared by d o n i e l l a d a v y (@donni.davy) on

Производи употребени за креирање на изгледот:

'Euphoria''Euphoria'

Тажните светкави солзи на Ру

Доколку прв пат работите со светки, мејкап артистот на самата серија, Дејви споделува лесен трик за апликација – Ситните светки кои имаат силиконска база најдобро се нанесуваат врз мат сенки, додека покрупните светки кои се на база на гел најдобро се нанесуваат директно на кожат, без притоа да нанесете било каква шминка во прав или како база можете да искористите некоја кремаста, леплива сенка во боја.

'Euphoria'
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“I’m so happy” - Rue, Euphoria, Episode 1. #euphoriahbo #euphoriahbomakeup

A post shared by d o n i e l l a d a v y (@donni.davy) on

Производи употребени за креирање на изгледот:

'Euphoria''Euphoria''Euphoria'

Златните лисја на Џулс

Мејкап артистот од серијата за овој изглед вели - Сакав да предизвикам нешто етерично, романтично и готско. Притоа додава совет – Пазете да не се смеете или дишете премногу тешко додека го држите контејнерот со златни листови во близина, или снегулките веднаш ќе излетаат насекаде по собата!

'Euphoria'
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jules’ version of Claire Danes’ Juliette, Euphoria, Episode 6. // This one is also really special to me. I wanted to evoke something ethereal + romantic + gothic (pastel shimmery coral & gold version of gothic). Also, I was looking for an opportunity to do glitter brows on someone! // PRODUCTS: Beautiful angel human @hunterschafer wears gold foil bits on her temples (secured w/ lash glue) and glitter in her eyebrows, both by @kryolanofficial, @colourpopcosmetics eyeshadows, @fentybeauty highlighter in Confetti, @toofaced rose gold liquid liner for the vertical lines, and loads of chunky black mascara // Everything looked great until she jumped in the pool, but a girl’s gotta do what a girls gotta do. These gold flakes really took me on a ride though. Don’t laugh or breathe too hard while holding the container nearby or them flakes will take flight. 🤪 #euphoriahbo #euphoriahbomakeup #euphoriajules #feelsomething

A post shared by d o n i e l l a d a v y (@donni.davy) on

Производи употребени за креирање на изгледот:

'Euphoria''Euphoria''Euphoria'

Зелените капаци на Кет

Едноставен, но смел еднобоен изглед, со нежни „измачкани“ усни. Поради воочливиот изглед на очите, нанесете го вашиот неутрален кармин со прстот и натапкајте го избегнувајќи остри линии.

'Euphoria'

Производи употребени за креирање на изгледот:

Euphoria'Euphoria'Euphoria'Euphoria'

Сјаен болдиран ајлајнер на Меди

Euphoria
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PSA: There’s more to Maddy’s makeup than rhinestones and cat-eyes! 🙀💎Underneath her elaborate armor, Maddy feels the pain of crushed childhood dreams and a psychotic and abusive boyfriend. I designed her makeup to have a fantastical element to it because despite her fierce outward personality, Maddy is a diehard Romantic who wants to transcend the “loveless marriage” that is her home life. Swipe to see some of my favorite looks that @kirinrider gorgeously brought to life, always adding her own unique flair! The last pic was just a random makeup test that I did on Alexa before we started filming, but I think it fits in with this post. #euphoriahbo #euphoriahbomakeup #rhinestones #rhinestonebrows #rhinestoneeyes #feeleuphoria #euphoriamaddy

A post shared by d o n i e l l a d a v y (@donni.davy) on

Производи употребени за креирање на изгледот:

EuphoriaEuphoriaEuphoriaEuphoriaEuphoria

Најчитани

Соновник

Најчест сон за вчера беше: Мртовец

Цагери

Следен цагер

Цагери Вторник - 03:03 - Сака да е со тебе