Што може да јаде вашето крзнено милениче од трпезата за време на празниците?

Вторник, 15 Декември 2020 21:00

Ќе признаете дека големо е искушението да му го дадете на вашето куче остатокот од трпезата по празничната вечера.

Иако делува сосема безопасно, експертите ве советуваат да одолеете на ова искушение, бидејќи така создавате лоши навики на „питачење“ кај вашето домашно милениче. И од друга страна, вие ненамерно може да им понудите нешто што може да им предизвика стомачни проблеми. Со цел да знаете што можете да му понудите на вашиот крзнен пријател од вашата божиќна трпеза а што не, ви донесуваме список на дозволена и забранета храна.

Сепак, она што треба да го имате на ум е дека хранењето кучиња со храна што не е наменета за кучиња, може да предизвика проблеми како гадење, дијареа и повраќање, особено ако храната е претерана.

Миленик

Месо - ДА

Добро зготвеното месо е совршено добро и можете да го понудите на вашето домашно милениче. Оваа категорија вклучува мисирка, говедско, јагнешко и говедско месо, а месото не смее да биде зачинето. Додека зачинот во форма на кромид е забранет, рузмаринот е потполно безбеден за вашето домашно милениче. Исто така, никогаш не давајте му на вашето куче премногу мрсни парчиња месо.

Коски - Само под надзор

Јагнешкото месо е едно од омилените јадења на празничната трпеза. Меѓутоа, ако сакате да го развеселите вашето домашно милениче со коски, проверете дали сте близу до него додека тој ги гризе. Кревките коски можат да ја скршат и оштетат усната шуплина на пателата или да заглават во грлото.

Риба - ДА

Варената и исклучиво немаринирана риба е сосема безбедна за кучињата. Сепак, бидете апсолутно сигурни дека на своите миленици им понудивте риба без скриени коски. Коските на рибите се многу мали и затоа се многу опасни за нив.

Леб со квасец - НЕ

Ако за Божиќ испековте вкусна торта или леб со квасец, ќе мора да му одолеете на искушението да му го понудите на вашето куче. Квасецот може да предизвика болна подуеност во стомакот на вашето домашно милениче.

Брусница - ДА

Ако за време на Божиќ сте планирале да украсите слатки со вкусни брусница, а вашето домашно милениче сакаше да ги испроба тие црвеникави бобинки, слободно можете да му ги дадете. Бројни брендови за храна за кучиња вклучуваат брусница во нивните формули, бидејќи тие обезбедуваат здравствени придобивки на кучињата, како антиоксидантни својства. Сепак, истата торта што ја правите и вие, која секако содржи шеќер, е забранета за кучињата.

Калинка - Да, но умерено

Калинка е друга состојка која често се наоѓа во формулите за кучиња, но кога станува збор за свежо овошје и неговите семиња, дозволено е да се даде во умерена количина. Премногу калинка може да предизвика повраќање.

Рибизла - НЕ

Рибизлите се бобинки слични на суво грозје, но тие се опасни за кучињата исто како грозјето и суво грозје. Во тој случај, бидете внимателни со храната во која ги ставате овие бобинки.

Јаткасти плодови - НЕ

Оревите се полни со масло и можат да предизвикаат повраќање и дијареа кај кучињата. Бадемите исто така можат да предизвикаат проблеми со панкреасот кај кучињата.