Како изгледаат најубавите појадоци во земјите низ светот?

Понеделник, 20 Јули 2020 10:00

Појадокот е најважниот оброк во денот, тоа значи дека редовниот појадок е важна навика. Сигурно кога сте биле мали ви кажувале дека треба да појадувате како крал, а да вечерате како просјак. Појадокот освен што го снабдува телото со енергетски и хранливи состојки, истражувањата покажуваат дека помага за одржување здрава тежина, ја зголемува концентрацијата и го подобрува помнењето.

Затоа, не треба да го жалите времето поминато во подготовка на здрав и вкусен оброк, ќе се чувствувате поздрави и подобро расположени. По одреден временски период, ќе ви премине во навика. Доколку сте од оние кои покрај вкусот сакате вашиот појадок да импресионира и со изгледот, погледнете појадоци на разни светски дестинации, кога не можеме да патуваме, можеме барем да сонуваме.

Бали, Индонезија

Бали, Индонезија

Рим, Италија

Рим, Италија

Истанбул, Турција

Истанбул, Турција

Санторини, Грција

Париз, Франција

Швајцарија

Малдиви

Тулум, Мексико

Стокхолм, Шведска

Дубаи

Мармарис, Турција

Лондон, Англија